від ієрархії до конархії

Слово ієрархія походить від грецького hierarchía, від hierárches й означає глава (árchein, панувати) священнослужителів (hierái), яке вважаємо як взаємовідносини переважності і підлеглості.

Від цього слова утворюється прикметник ієрархічний, від церковно-грецького hіerarchіkós, задіяний для командування, який відноситься до якоїсь ієрархії і її функціям: ієрархічна структура; ієрархічна влада; те, що полагається на займаному місцю в ієрархії; шляхом ієрархії, дотримуючись довгого ряду рівнів ієрархії.

Синонімами ієрархії є слова: класифікація, ступінь, ранжир, сходи,  відносно пристрою, командирська посада, підрядчик, доручення, конституція, форма, частота, гама, градація, закон, законодавство, норма, норматив, пристрій, упорядкування, порядок, організація, піраміда, регламентування, регулювання, добір, послідовність, серія, система, систематизація, статус, структура, чергування, тональність, тон.

У ієрархії є багато синонімів і жодного антоніма.

По звичці, слово ієрархія звичайно ототожнюється зі словом організація, яка має безліч антонімів: плутанина, розгардіяш, бедлан, хаос, метушня, безладдя, дезорганізація, недисциплінованість, потурання, а також штовханина, конфуз, божевільний будинок, все прахом, перекидання догори дном, бардак, бойня, бардель, мішанина, купа, тиснява, стовпотворіння, накопичення, юрба.

Таким чином, слова протилежні організації приймають протилежне значення і для ієрархії. Так, вважається, що, якщо є ієрархія, є й організація, і що, якщо немає ієрархії, відсутня і організація.

Але чи так це? Ієрархія - наслідок відбору, а відбір - основне правило еволюції. Най сильніші і найбільш пристосовані частини затверджуються над іншими. І, так, із самого зародження всесвіту. Знищення визначеної частини дає можливість розвиватися іншим частинам. Таке враження, що це єдино можливий закон природи.

У дійсності, відбір не що інше, як перший закон, який предоставляє можливість процесу еволюції: випадковий закон, який затвердився внаслідок росту складності.

Щоб зрозуміти цю концепцію, ми повинні представити початковий, нульовий момент до того, як з'явився час. Без часу не існує простору. Більше того, час - наслідок простору. І оскільки, матерія утворена енергією, простором і часом, до появи простору і часу могла існувати тільки чиста енергія без простору і без часу, сформована з елементарних, незалежних, нерухомих часток у найпростішому стані, наділених первісним розумом: хаос абсолютно невираженої потенційної енергії.

Оскільки усе відбувається через потребу, а потрібно те, без чого не можна обійтися, чиста енергія без простору і без часу, теж мала потребу в переході від найпростішого стану до складного стану.

Щоб це зробити, чиста енергія повинна була перетворитися. Щоб перетворитися, її незалежні частки енергії повинні були ввійти у зв'язок між собою, у русі, створюючи простір і, отже, також час, стаючи при цьому взаємозалежними.

З появою простору і часу, чиста енергія почала свій еволюційний процес, зі стану максимальної простоти до стану максимальної складності.

Кожному стану еволюційного процесу відповідають певні потреби.

Щоб протистояти потребам робляться спроби. Потреба може задовольнятися однієї або декількома спробами, поки одна з них, нарешті, не задовольнить її.

Спробою, можливо не першою, котра задовольнила еволюційну потребу елементарних взаємозалежних часток наділених первісним розумом, був відбір.

Якби спроби не припинялися, можливо найшовся б інший, кращий спосіб, але первісний розум елементарних часток і найсильніше прискорення початкових подій не дозволили робити наступні спроби.

Так, процес відбору (вибір) став правилом еволюційного процесу. Щоб застосувати правило відбору потрібна ієрархічна структура. Жертва деяких частин - функція еволюції сукупності інших частин. І нас теж.

Тепер, коли минулося мільярд років після зародження часу і простору, людська істота наділена розумом набагато більш високим, ніж первісний розум елементарних часток і може спробувати відкрити, таким чином, краще еволюційне правило, ніж відбір. З цього розуміння народжується ідея конархії.

Конархія утворилася від грецьк. ŕrcheіn (панувати) і koіné (муніципалітет, союз) і значить панувати разом, у союзі. Конархія - антонім ієрархії. Ієрархічна структура може бути представлена у виді східчастої піраміди. В ієрархічній структурі, частини розміщені на різних діадичних (у подвійній валентності) рівнях (ступінях). Той що знаходиться на визначеному рівні, представляє самого себе, якщо він звернений до частин, які знаходяться на більш високих рівнях, у той час, як представляє сукупність, якщо звернений до частин, які знаходяться на більш низьких рівнях.

Конархічная структура може бути представлена у виді сфери, у якій будь-яка частина взаємодіє з іншими. Усі частини сфери мають однакову валентність при різних функціях: наприклад, частини, які знаходяться ближче до центру сфери, підтримують визначену рівновагу щодо зовнішнього середовища, а ті що знаходяться ближче до сферичної поверхні, підтримують швидкість і напрямок сфери.

У системі з конархічною структурою відсутні рівні. Кожна частина вільно переміщується і взаємодіє з іншими. Відсутній відбір, але існує союз. Еволюція кожної частини, усіх частин, загальна. Усі частини мають однакові початкові умови навколишнього середовища і всі частини можуть діяти для своєї максимальної реалізації.

Ієрархічна організація заснована на відношенні переваги однієї частини над іншою (перевага і підпорядкування). У конархічної організації кожна частина бере участь у керуванні еволюційних процесів і формує сукупність спрямовану на максимально можливу еволюцію всіх частин.

Як можна перетворювати ієрархічну структуру в конархічну структуру?

І отут, теж, рішення повинно відповідати раціональній логіці.

Ієрархічна структура завжди викликає два основних типових і альтернативних ефекти: вибух й імплозію (вибух спрямований усередину).

Вибух відбувається, коли підлеглі частини повстають проти своїх умов защемлених ієрархічно переважаючими частинами, викликаючи швидку і жорстоку реакцію, яка розширює і розщеплює (розділяє) систему. Але вибух не змінює системну структуру і, згодом , система відновлюється, як до розколу.

Імплозія відбувається, коли переважаючі частини надмірно давлять на ієрархічно підлеглі частини. У цьому випадку, тиск переважаючих частин не витримується і провокується раптове руйнування системи з викидом фрагментів усередину. Імплозія, також як і вибух, не змінює структуру системи і згодом здійснюється процес розщеплення внаслідок якого фрагменти закріплюються або поєднуються з частинами, які знаходяться на типових ієрархічних рівнях.

Отже, з типовими ефектами ієрархічної структури, ця структура не перетворюється. Щоб змогти перетворити її, необхідний процес об'єднання.

Об'єднання - концентрація великої кількісті частин або великої кількості груп, кінцевий результат яких - утворення нового органу, регульованого законами, які відрізняються від законів іншої системи.

У наслідок процесу об'єднання можна сформувати мережу, взаємозв'язок частин і груп, які у своїй сукупності зможуть залучити інші частини системи, які знаходяться в таких же умовах.

Якщо об'єднання націлене створити конархічну структуру, то конархічну структуру, у результаті, одержить вся система.

Для процесу об'єднання потрібні ініціалізація і матеріальні умови для того, щоб частини могли брати участь: насамперед , інформація і, отже, знання структури системи і знання своїх можливостей, потім, бажання, мужність і, нарешті, конкретні дії.

Найпростіший спосіб взяти участь у процесі об'єднання - коли три частини формують групу представлену буквою Y (іпсилон): кожна з трьох частин формує групу з трьох частин, кожна з яких формує наступну групу з трьох частин, до тих пір, поки всі частини не будуть об'єднані в групи з трьох частин.

Прогресія процесу Y при утворенні структури досить швидка: 1, 3, 7, 15, 31, 63, 127, 255, 511, 1.023, 2.047, 4.095, 8.191, 16.383, 32.767, 65.535, 131.071, 262.143, 524.287, 1.048.575. За 18 фаз виходить більше мільйона частин. Потім, 2.097.151, 4.194.303, 8.388.607, 16.777.215, 33.554.431, 67.108.863, 134.217.727. У наступних 7 фазах перевищується 100 мільйонів частин. Нарешті, 268.435.455, 536.870.911, 1.073.741.823, 2.147.483.647, 4.294.967.295. Так, за 30 фаз, у яких кожна частина формує групу з трьох частин, в об'єднанні зможуть взяти участь більш 4 мільярдів частин.

Процес Y вже у дії, хоча максимально стримується, щоб цілком упевнитися в правильності конархічної структури. Але, не з огляду на будь-які тактичні мотиви, оскільки на Землі проживає більше 6,5 мільярдів чоловік, з яких 5 мільярдів більше 16-річного віку, ця структура, перш ніж виявити себе, повинна бути сформована з більш ніж 3 мільярдів учасників, більше 60 відсотків частин (людей) понад 16-річного віку.

До цього, потрібно звести конархію і конвертувати її з ієрархією.

І з цього моменту, конархія займе місце ієрархії.

Середа, 31 травня 2006

Родольфо Марузі Гуарескі

www.unigov.org/rmg-st